V soboto, 16. maja dopoldne je v starem mestnem jedru Kranja potekal Dan domače in umetnostne obrti. Predstavil se je tudi naš Center za trajnostni razvoj podeželja Kranj s svojimi projekti ter predstavitvijo ROČNO PLETENJE KOŠAR
Tradicionalna izročila rokodelskih spretnosti pletenja košar iz leskovih viter dandanes ohranjajo le še redki mojstri te zahtevne domače obrti, saj je trg preplavljen z raznovrstnimi plastičnimi izdelki. Včasih pa je bila to pomembna dejavnost, saj so pletene košare, cajne, koši in drugi izdelki služili za vsakdanja kmečka in gospodinjska opravila in so bili nepogrešljivi pripomočki v hiši in na kmetiji. Obenem pa so bili to izdelki, ki so imeli zelo dolgo življenjsko dobo, ko so odslužili, pa smo jih vrgli v peč. Izdelki so bili popolnoma naravni in za njimi ni ostalo nobenih okolju neprijaznih odpadkov.
Kako so pletli košare in cajne včasih nam je predstavil mojster pletar Jože Štefe iz Bele pri Preddvoru. Obiskovalci so si lahko ogledali pletenje košar v živo, izvedeli nekaj več o zgodovini pletarstva, se preizkusili v pletenju tudi sami ali pa le odnesli domov kakšno cajno za ekološke nakupe.
Prestavljeni so bili tudi lončarski izdelki in unikatni izdelki iz gline Škulj iz Kranja, ročno poslikane panjske končnice Alje Kump Ankerst iz Kranja, leseni izdelki iz pod rok Marka Klemenčiča iz Kranja, ročno vezeni, pleteni in unikatno sešiti izdelki za otroke in odrasle Mojce Hudobivnik iz Visokega ter druge domače in umetnostne obrti.
Za to priložnost so v Kranj prišli tudi primorski pridelovalci ekološkega oljčnega olja s poreklom, domačega vina, ni pa manjkalo niti gorenjskega sadnega soka in žganja, domačih piškotov in potic, ….
Vreme nam je bilo naklonjeno, za dodatno dobro voljo pa je poskrbel izvrsten harmonikar Jernej Gašperlin.